W czym tkwi urok retro? Może w tym, że pozwala nam wybrać ulubioną konwencję z przeszłości, abyśmy umieli – niejako przenosząc się w czasie – jak najpełniej się zrelaksować, wyciszyć, uwolnić od zgiełku codzienności.
Retro jest wnętrzarską podróżą w przeszłość. Każe wyjść poza schematy. Daje inspiracje z lat 50. i 60. XX wieku, proponuje wycieczkę w lata międzywojenne albo jeszcze dalej, do epoki Ludwika XVI czy baroku. Wybieramy konwencję, która jest nam najbliższa, którą najbardziej lubimy.
W pałacowym stylu
Pałacowy styl niesie ze sobą historię, ale też nieco bajkowego świata. Blask złota, bogato zdobione oprawy luster, dekoracyjne lampy – można poczuć się jak w baśni!
Nie chodzi jednak o to, by kopiować w domu Wersal. Celem nie jest imitowanie, lecz inspirowanie się i kreowanie.
Które elementy z przeszłości można przenieść do współczesnych czasów? Na podłodze salonu kąpielowego retro pięknie zaprezentują się kafle ułożone w biało-czarną szachownicę. Mile widziany będzie też szezlong lub tapicerowany fotel à la ludwik – koniecznie na kabriolowych nóżkach. Wanna w kształcie dawnej balii powinna być posadowiona na tzw. lwich łapach, najlepiej złoconych. Towarzysząca jej bateria też ma być stylizowana, z dwoma dekoracyjnymi pokrętłami krzyżowymi do zimnej i ciepłej wody, z ozdobną rączką. Świetnie odnajduje się tu ścienny model Retro New o połyskującym chromem wykończeniu. Mimo wizualnego odniesienia do przeszłości jest baterią jak najbardziej nowoczesną, wyposażoną w regulator ceramiczny, który zapewnia urządzeniu długą i bezawaryjną pracę. Okazuje się właściwie kwintesencją nurtu retro, doskonale łącząc to, co dawne, ze współczesnością. Nie ma tu staroświeckości. Jest inspiracja dawnym wzornictwem przy zastosowaniu nowatorskich rozwiązań.
Umywalkowy stojący model baterii Retro New też posiada dwa ozdobne pokrętła i ładnie wyprofilowaną wylewkę. Ma chromowane wykończenie, wyposażony jest w głowicę ceramiczną. Dobrze wygląda w zestawieniu z dużą białą umywalką ustawioną na postumencie.
Dostojna klasyka
Wielbiciele retro, ale bez pałacowego przepychu, postawią na pełną dostojności klasykę. Ta również czerpie z tradycji, sięga jednak do sprawdzonych harmonijnych form, spokojnych barw i oszczędnie stosowanych ornamentów. Przejawia się w eleganckich sztukateriach i gzymsach, wolnostojącej wannie o subtelnym zdobieniu podstawy, kinkietach o delikatnych oprawach. Pięknie, wytwornie, ale daleko od barokowej ekspresji.
Ważną rolę w salonie kąpielowym retro ma do odegrania wielkie okno ze szprosami – wpuszcza do wnętrza mnóstwo naturalnego światła odbijającego się w licznych błyszczących powierzchniach.
Dobrym dopełnieniem klasycznej aranżacji okaże się stylizowana armatura w interesującym odcieniu starego brązu (Antica). Ścienna bateria wannowa, bateria natryskowa i stojąca bateria umywalkowa przykuwają wzrok barwą wykończenia i eleganckimi pokrętłami krzyżowymi. Model wannowy ma efektowną słuchawkę i przełącznik wanna/natrysk o intrygującym kształcie. Armatura ta, choć wizualnie hołduje przeszłości, technologicznie jest jak najbardziej nowoczesna.
Specjalnie zaprojektowane akcesoria łazienkowe – również w kolorze starego brązu – łączą metal ze szkłem (m.in. dozownik na mydło, mydelniczka). Przystosowane do zamocowania na ścianie, są nie tylko atrakcyjne, lecz także praktyczne.
FERRO
press box
Link do strony artykułu: https://wwww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/retro-klimaty-w-lazience